ההסתדרות הרפואית הקימה ועדת בדיקה פנימית כדי לבדוק תלונות של מתמחים בגינקולוגיה שטענו כי קיים חשד לכאורה כי שאלות בחינות הסכמה ברפואת נשים שנערכו בחודש שעבר הודלפו מראש לנבחנים. דוברת הר"י מסרה בתגובה לפניית דוקטורס אונלי כי כאשר ועדת הבדיקה תסיים עבודתה "אנו נפרסם את מסקנותיה".

הבוקר (ב') דווח ב"וואלה" על החשד להדלפת שאלות לנבחנים. בחינות ההסמכה נערכו ב-18 ביוני בתל אביב. השתתפו בהן כ-120 מתמחים מכל הארץ. בין הנבחנים הועברו מסרונים כי לפחות שמונה שאלות מתוך שאלוני הבחינה הודלפו מראש במלואן. המסרונים לגבי שאלות בנושאי לימוד ספציפיים הקשורים למבחן הועברו בפורומים סגורים של המתמחים.

בדיווח נמסר כי באחד המסרונים כתבה מתמחה שקיבלה טיפים על כמה מנושאי הבחינה מאחד ממחברי השאלות. בין הנושאים: טיפול בסרטן אנדומטריום, IVF, גרד בהריון וסיבוכים.

ההתמחות בגינקולוגיה ומיילדות לצורך קבלת ההכרה כמומחה נמשכת בין ארבע לשש שנים. בחינת  החובה נערכת פעם בשנה בשני שלבים. שלב א', שנחשב לקשה ביותר. בשלב ב', שייערך באוקטובר, נערכת הבחינה המעשית. מחברי שאלון הבחינה הם רופאים מומחים ומנהלי מחלקות. על פי הדיווח, "כמה מהמתמחים עובדים איתם כיום בהתמחות בבית החולים". בדיווח נמסר כי שישה מהמתמחים שנכשלו בבחינה, על חודה של נקודה או כמה נקודות בודדות, פנו לייצוג משפטי.

התלונות הגיעו להר"י בתחילת יולי והנושא נדון במועצה המדעית. בין האישים שהעבירו פניות לבכירי הר"י על התלונות  של הארגון, סגן יו"ר הכנסת ויו"ר שדולת המתמחים ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) וח"כ אילן גילאון ממפלגתו. על פי הדיווח, מכתביהם נשלחו ליו"ר הר"י, פרופ' ציון חגי, וליו"ר המועצה המדעית, פרופ' גידי פרת.

ל"דוקטורס אונלי" נודע כי זהו אינו המקרה הראשון וכי לפרופ' פרת נשלח אשתקד מכתב תלונה שבו הועלה חשד להדלפת שאלות מבחינת שלב א' בפסיכיאטריה.

התלונה עסקה בנוהג של העברת מבחן סימולציה המדמה את מבחן שלב א' בפסיכיאטריה למתמחים מסוימים כמעין "בחינת הכנה" למבחן האמיתי, וכי מבחן הסימולציה נכתב לכאורה על ידי גורמים בוועדת הבחינה לשלב א' בפסיכיאטריה או על ידי מי מטעמם.

"מעבר לטעם לפגם בהכנה מוקדמת לחלק מהנבחנים לעומת השאר על ידי מי שאחראים על המבחן, לאחר בירור נוסף, התברר כי שאלות המופיעות בסימולציה מופיעות בפועל גם במבחן עצמו. מדובר בפגיעה בטוהר המידות המצופה מרופאים, ויתרה מכך, התנהלות זו פוגעת בכל יתר הנבחנים באותה הבחינה שאינם זוכים לקחת חלק בסימולציה ולמעשה מייצרת מצב של אי שוויון", צוין במכתב התלונה.