חדשות

ועדת הלפרין-מרום ממליצה: לצמצם את מספר הסטודנטים הזרים לרפואה בישראל

הוועדה מציעה לצמצם את מספר הזרים מ-130 ל-75 בלבד ולבטל את "תכנית לונדון-ניקוסיה" המאפשרת לסטודנטים ישראלים לעקוף את תנאי הקבלה המחמירים לפקולטות לרפואה תמורת תשלום שכר לימוד גבוה

סטודנטים לרפואה (אילוסטרציה)
סטודנטים לרפואה (אילוסטרציה)

ועדה מקצועית משותפת למועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) ולמשרד הבריאות ממליצה לבטל כליל את לימודי הרפואה של סטודנטים מחו"ל בישראל או לצמצם אותם דרסטית. כן המליצה הוועדה לבטל את "תכנית לונדון-ניקוסיה" המאפשרת לעשרות סטודנטים ישראלים לעקוף את תנאי הקבלה המחמירים לפקולטות לרפואה תמורת תשלום שכר לימוד גבוה. המלצה נוספת: לפתח תכנית הוראה לרפואה במסגרת מרפאות קופות החולים בעזרת סימולציות.

שכר הלימוד בארץ של סטודנטים זרים, כ-15% מכלל הסטודנטים לרפואה בישראל, מגיע עד 130 אלף שקל בשנה.

הוועדה להסדרת השדות הקליניים בלימודי רפואה מונתה בנובמבר 2018. היא נועדה למצוא דרכים להגדלת מספר הסטודנטים לרפואה בישראל בשל המחסור ברופאים. בראש הוועדה עמדו מנהל המרכז הרפואי רבין-בילינסון ויו"ר איגוד מנהלי בתי החולים ד"ר ערן הלפרין, ונציג פורום דיקני הפקולטות לרפואה, הדיקאן היוצא של הפקולטה לרפואה בטכניון, פרופ' שמעון מרום.

לוועדה הוצב יעד להגדיל את מספר הסטודנטים הישראלים המתחילים מדי שנה בלימודי רפואה בארץ מ-740 ל-950 בתוך שלוש שנים כדי להגיע ליחס של שלושה רופאים ל-1,000 נפש.

בדיווח ב"כלכליסט" בנושא זה אתמול נמסר כי ועדת הלפרין-מרום מציעה לצמצם את מספר הזרים מ-130 ל-75 בלבד, רק 25 לכל מוסד שיש לו תכנית כזו (אוניברסיטת תל אביב, הטכניון ואוניברסיטת בן גוריון). הטכניון טען כי התכנית תפגע בו כיוון שכיום לומדים בפקולטה שלו 65 זרים.

הוועדה מציעה שהשדות הקליניים שיתפנו יועברו לאוניברסיטת תל אביב, שתגדיל את מספר התלמידים ב-30 לשנתון. כן הציעה להוסיף 20 סטודנטים עתודאים לאוניברסיטה העברית ו-20 לפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן בצפת. המלצה נוספת: לפתח שיטות הוראה קליניות שיתבססו גם על מרפאות הקופות והוראה באמצעות סימולציה. את הלימודים הקליניים של הפקולטה באריאל (70 תלמידים בכל מחזור) המליצה הוועדה לקיים בבתי החולים לניאדו בנתניה ובמעייני הישועה בבני ברק.

נושאים קשורים:  סטודנטים זרים,  סטודנטים לרפואה,  לימודי רפואה,  חדשות,  תכנית לונדון-ניקוסיה,  ד"ר ערן הלפרין,  פרופ' שמעון מרום,  מל"ג
תגובות
 
אנונימי/ת
28.05.2019, 08:59

כמתמחה בשיבא, יכול להגיד שהסטודנטים של תכנית לונדון הם יותר ממצויינים. מלאי מוטיבציה, עובדים כעוזרי רופא, במחקר ועוד. מגיעים עם בגרות ורמה נהדרת של ידע. מהכרותי כולם רוצים ושואפים להיות רופאים בישראל.

הכל משחק של אינטרסים.

אנונימי/ת
29.05.2019, 20:13

מסכימה לחלוטין.
לא ברור על סמך מה הכותב מתבסס.
מאוד מקומם ההתייחסות כאילו התואר נקנה בכסף רב.
התוכנית היא תוכנית תחרותית וברמה גבוהה ביותר. ומי שלא עומד בתנאים ובדרישות לא שורד.
בניגוד לתוכניות הישראליות שברגע שהתקבלת תסיים בכל מקרה.
המשיכו לבודד את ישראל.

אנונימי/ת
29.05.2019, 20:42

הרושם הוא שלא מספר הסטודנטים הוא צוואר הבקבוק... לא כך?

אנונימי/ת
29.05.2019, 23:45

צוואר הבקבוק כיום הוא תקנים לקבלה להתמחות. רופאים מוכשרים וטובים מסתובבים חודשים בין מחלקות, מגיעים ל״הסתכלות״, תורנויות חוץ, מבצעים מחקרים עם בכירי המחלקה רק בכדי להתקבל להתמחות.

אנונימי/ת
30.05.2019, 16:46

הבעיה הנוראית שעולם הרפואה במדינת ישראל הפך להיות עולם של אינטרסים כלכליים וזהו. לא בריאות הציבור לא איכות ובטיחות הטיפול הרפואי
המצב שבו מדינת ישראאפריקה נמצאת בו היא מצב של גיהנום עלי אדמות .
אני מקווה שבורא עולם ירחם על האומללים שמגיעים לטיפול רפואי ומאמינים ובטוחים שמטפל בהם אדם ראוי ומקצועי . וזה לא ככה.
השם ירחם .